недеља, 16. мај 2010.

субота, 15. мај 2010.

Cene, ruska kuhinja i ruski alkohol :-)

Moskovski Metropoliten Metro

























Hram Hrista spasitelja

Najveca crkva u Rusiji, sa ogromnim zlatnim kupolama, vidljiv je iz skoro svakog dela Moskve. Prva crkva je izgradjena na tom mestu jos 1881. godine, ali je 1933 potpuno srusena po Staljinovom naredjenju. Od mermera koji skinut sa crkve, napravljena je metro stanica koja je u neposrednpoj blizini i koja je jos uvek u takvom obliku u funkciji. Na tom mestu, Staljin je planirao da podigne monumentalnu zgradu za vladine kancelarije, ali taj projekat se nikada nije ralizovao. Dugo na tom mestu je bio bazen sa igralistem. 1990, u rekordnom roku, za 3 godine sagradjen je potpuno isti hram. Inace, unutrasnjost moze da primi oko 10000 vernika, otprilike kao i nas Hram Svetog Save.

Crveni trg

Izvan Kremlja, koji ga ogranicava sa jedne strane, nalazi se Crveni trg, verovatno najpoznatiji trg u Rusiji, a ja mislim i na svetu. Sa suprotne strane od Kremlja, ogranicava ga GUM ili drzavna robna kuca ( koja tu namenu ima jos od 1894 godine, zgrada je duga 250 metara, ima tri sprata, a ukupa duzina lokala je oko 2,5 kilomatra). Sa istocne strane je nadaleko poznata crkva svetog Vasilija Blazenog, a sa zapada drzavni isorijski muzej i Vaskresenjska vrata. Trg je citavom povrsinom kaldrmisan ( i nije crven kako sam ga ja zamisljao :-).Oduvek je imao ulogu rimskog foruma, za parade, proslave, za vladina obavestenja itd. Za vreme boljsevika, Staljinu je taj trg bio mali, pa je srusio cuvenu Kazanjsku crkvu i Vaskesenjska vrata,( 1990.godine su ponovo izgradjene ) a hteo je i crkvu Vasilija Blazenog i GUM ali je poceo rat pa se posle predomislio :-). Na Crvenom trgu, svoje parce zemlje je nasao u najveci drug od svih drugova - Lenjin, koga Rusi, cini mi se, jos uvek slave. Njegov mauzolej, koji je izuzetno posecen, i ne odskace puno, crvene je boje i uklapa se u okolinu :-)

Kremlj












Kremlj je centar kako Moskve tako i cele Rusije, danas se, kada se govori o zvanicnoj politici zemlje, uvek pominje. To je tvrdjava i istorijski deo Moskve. Danas se i dalje koristi oko 2/3 citavog kompleksa za poslove drzavne administracije a ujedno je i rezidencija predsednika Rusije. Za turiste je otvoren samo mali deo, a ostalo je pod jakom obezbedjenjem, kao i sve ostalo u Rusiji ( policija i vojska su svuda prisutni, narocito u objektima od drzavnog znacaja)
Danasnje zidine Kremlja su podignute u XV veku. U njemu se nalaze cak tri crkve, veliki kremaljski dvorac, Patrijarhov dvorac, oruzana palata. Zidine dvorca su duge preko dva kilometra, siroki su oko 3,5 metra, a visina ide i do 19 metara. Na njemu postoji preko 20 kula od kojih su 4 prolazne...
U okviru zidina, u toku njegove duge istorije su svi gradili, pocev od osnivaca Moskve, Jurija Dolgorukog, preko Ivana Groznog, Petra Velikog, Ekatarine Velike, pa sve do boljsevika, koji su u okvir zidina uglavili i svoju, socralisticnu zgradu ( po mom misljenu tu joj i nije mesto, bar po izgledu, ali oni su smatrali da svako vreme i svaka vlast treba da ostavi po nesto u njemu, pa su i ostavili :-)...