Prvi dan je bio interesantan, od samog jutra, naravno jedva smo ustali :-). Planirali smo da odemo na dorucak, koji je od 7 do 10, znaci treba da se ustane najkasnije u pola 10 a najbolje bi bilo oko 9, sto znaci po nasem u pola 8 ili oko 7, bilo je bolno posebno zato sto smo citavog prethodnog dana putovali, ali sto se mora...
Dorucak je ok, prilicno standardan za hotele, slabo je sta bilo bas autenticno rusko, a i to sto je bilo ne znam sta je :-)
Za taj dan smo planirali da obidjemo Petropavlovsku tvrdjavu, koja se nalazi na severnoj, tj desnoj obali Neve. E, ta tvrdjava je jako znacajna kako u istoriskom tako i politickom smislu za ovaj grad. Sankt-Petersburg, cesto skraceno Piter, ranije Petrograd i Lenjingrad posle Moskve je najveci po broju stanonvika, a takodje odmah posle Moskve i u politickom, naucnom i kulturnom zivotu. Nalazi se na uscu reke Neve u finski zaliv a koji je deo baltickog mora. Osnovao ga je Petar veliki 1703. godine, 27.maja na potpuno mocvarnom zemljistu. Ime grada nije dao po sebi vec po svom svecu zastitniku, Simonu-Petru. Posle dolaska boljsevika na vlast, dobija ime Petrograd, a posle Lenjinove smrti Lenjingrad. Ime mu je vraceno tek 1991, raspadom SSSR-a. E, taj Petar veliki je bio veliki lik, i po mom misljenju, da nije bilo njega ili nekog slicnog njemu, na tlu danasnje Rusije bi se sirili Poljaci, Litvanci, Finci a najvise Svedjani. I pored toga sto bas volim istoriju, ne mogu da se pohvalim da i nasu istoriju poznajem bas perfektno, cak naprotiv, ali za ovu rusku tek nisam znao. Nekako sam ziveo u uverenju da je Rusija oduvek bila ovako velika i mocna. Ali ipak nije tako, njihova istorija je dosta mlada i tek se od Petra velikog moze reci da su oni neka sila, a to je ipak samo 300 godina. ah da, imali su i oni svoje "Turke", bili su pod mogolskom vlascu citavih 250 godina, a da ne govorim o tome da su ih u istoriji cesto "maltretirali" Litvanci, Poljaci a narocito Svedjani. Svedjani su prvi na mestu danasnje Petropavlovske tvrdjave, imali svoje utvrdjenje sve do 17 veka, ali su ih Rusi, u takozvanom severnom ratu proterali. Sam Petar veliki je ovde odlucio da napravi grad iz vise razloga, ali pre svega iz strateski da bi Rusija izasla na more ( u to vreme to je bio jedini izlaz). Drugi razlog je bila zalja Petra velikog da, tada prilicno zaostalu Rusiju priblizi Evropi i tako je modernizuje. Kako se grad gradio na mocvarnom zemljistu, i na zemljistu koje je bilo sklono poplavama, citav grad je sagradjen od kamena. Surova strana Petra velikog je omogucila da se na ovom mestu izgradi ovako nesto: U vreme izgradnje, nigde u Rusiji nije smelo nista da se gradi od kamena, radnici su prisiljno dovodjeni a svako bekstvo se surovo kaznjavalo. Porez se placao u kamenu, svaki stanovnik je godisnje morao da donese 100 komada kamena, a svaki brode je pored svog tovara morao da doveze i kamen. Ovakve mere su trajale skoro 40 godina, ali su urodile plodom, vec 1710 godine, Petar veliki seli prestonicu iz Moskve u Sankt Petersburg, koja tu ostaje sve do 1918 godine, tj do dolaska Lenjina i kompanije.
Petar veliki je pored svoje surovosti, prekosti i nemilosrdnosti bio i vizionar u svakom pogledu, zato ga Rusi i pored svega slave. Bio je odusevljen zapadom, cesto je putovao, smatra se pionirom industrijske spijunaze :-), doveo je inzinjere i zanatlije iz cele Evrope, posebno iz Holandije a sve u cilju da Petersburg ucini evropskim centron nauke i kulture. Amsterdamom je bio odusevljen, tako da je prvobitni plan bio da se grad izgradi po tom modelu. Inace, citav grad je kao Evropa u malom, valjda je zato i tako lep i interesantan. Cini mi se da su Petar veliki, ali i ostali posle njega, u grad donosili sve sto je najbolje iz Evrope. Posebno su polagali paznju na umetnost u svakom pogledu, od izgadnje pozorista, skupljanja vrednih unetnickih predmeta iz citavog sveta, do izgradnje muzeja. Ovakav trend se nastavio i kod Petrovih naslednika, od kojih se posebno isticu carica Jelisaveta i jos vise Katarina II Velika, koje su u grad dovele mnoge umetnike i arhitekte. Otvaraju se akademske institucije, cak 25 za vreme vladavine Katarine Velike. Zbog ovakvih zasluga, Rusi posebno cene i jako su ponosni na Petra Velikog i na Katarinu Veliku.
E, toliko za sada o istoriji, malo sam se umorio i verovatno malo preterao :-)
Evo malo slika prelepog Pitera
Pogled na Nevu, Troicki most i Petropavlovsku tvrdjavu
Litinij most
Hram Vaskresenja Hristova
Luster u Petropavlovskoj crkvi
Brod Aurora
Ana i ja, lokacija nepoznata :-)
Grb dinastije Romanov
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар